FQP27P06
DigiKey Part Number
FQP27P06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQP27P06
Description
MOSFET P-CH 60V 27A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 27A (Tc) 120W (Tc) Through Hole TO-220-3
EDA/CAD Models
FQP27P06 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
120W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 13.5A, 10V