FGY160T65SPD-F085
DigiKey Part Number
FGY160T65SPD-F085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGY160T65SPD-F085
Description
IGBT TRENCH FS 650V 240A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 240 A 882 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Td (on/off) @ 25°C
53ns/98ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 160A, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
132 ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
240 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
480 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 160A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
882 W