FGH60T65SHD-F155
DigiKey Part Number
FGH60T65SHD-F155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH60T65SHD-F155
Description
IGBT TRENCH FS 650V 120A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 120 A 349 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGH60T65SHD-F155 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
102 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
26ns/87ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 60A, 6Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
34.6 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
120 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
180 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 60A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
349 W