FGB20N60SFD-F085
DigiKey Part Number
FGB20N60SFD-F085CT-ND - Cut Tape (CT)
FGB20N60SFD-F085DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGB20N60SFD-F085
Description
IGBT FIELD STOP 600V 40A TO-263
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 600 V 40 A 208 W Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Gate Charge
63 nC
Manufacturer
onsemi
Td (on/off) @ 25°C
10ns/90ns
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Test Condition
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
111 ns
IGBT Type
Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Mounting Type
Surface Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.85V @ 15V, 20A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max
208 W