FDPF045N10A
DigiKey Part Number
FDPF045N10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDPF045N10A
Description
MOSFET N-CH 100V 67A TO220F
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 67A (Tc) 43W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5270 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
43W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 67A, 10V