FDH44N50
DigiKey Part Number
FDH44N50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDH44N50
Description
MOSFET N-CH 500V 44A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 44A (Tc) 750W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDH44N50 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
108 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5335 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
750W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 22A, 10V