FDD18N20LZ
DigiKey Part Number
FDD18N20LZTR-ND - Tape & Reel (TR)
FDD18N20LZCT-ND - Cut Tape (CT)
FDD18N20LZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDD18N20LZ
Description
MOSFET N-CH 200V 16A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 16A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1575 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
89W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 8A, 10V