FDD16AN08A0
DigiKey Part Number
FDD16AN08A0TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDD16AN08A0CT-ND - Cut Tape (CT)
FDD16AN08A0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDD16AN08A0
Description
MOSFET N-CH 75V 9A/50A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 9A (Ta), 50A (Tc) 135W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1874 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
135W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16mOhm @ 50A, 10V