FCH22N60N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 259
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 48
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 2
IXYS
In Stock: 357
Rohm Semiconductor
In Stock: 1
Rohm Semiconductor
In Stock: 282
Vishay Siliconix
In Stock: 439
STMicroelectronics
In Stock: 678
STMicroelectronics
In Stock: 325
In Stock: 551
In Stock: 122
N-Channel 600 V 22A (Tc) 205W (Tc) Through Hole TO-247-3
FCH22N60N
DigiKey Part Number
FCH22N60N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH22N60N
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1950 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
205W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
165mOhm @ 11A, 10V