FCH130N60 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 259
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 3.809
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 357
In Stock: 272
In Stock: 6
In Stock: 0
In Stock: 231
In Stock: 38
Rohm Semiconductor
In Stock: 413
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
In Stock: 237
N-Channel 600 V 28A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-247-3
FCH130N60
DigiKey Part Number
FCH130N60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH130N60
Description
MOSFET N-CH 600V 28A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCH130N60 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3590 pF @ 380 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
130mOhm @ 14A, 10V