3EZ24D5RLG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 6.778
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Similar
Microchip Technology
Nexperia USA Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 24 V 3 W ±5% Through Hole Axial
3EZ24D5RLG
DigiKey Part Number
3EZ24D5RLG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3EZ24D5RLG
Description
DIODE ZENER 24V 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 18.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
9 Ohms