1N5343BG
DigiKey Part Number
1N5343BGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5343BG
Description
DIODE ZENER 7.5V 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 5 W ±5% Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N5343BG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 5.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
1.5 Ohms