1N5338BRLG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 5.1 V 5 W ±5% Through Hole Axial
1N5338BRLG
DigiKey Part Number
1N5338BRLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1N5338BRLGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5338BRLG
Description
DIODE ZENER 5.1V 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1N5338BRLG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
1.5 Ohms