1N5338BG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Zener Diode 5.1 V 5 W ±5% Through Hole Axial
1N5338BG
DigiKey Part Number
1N5338BGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5338BG
Description
DIODE ZENER 5.1V 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1N5338BG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
1.5 Ohms