1N4753A-T50A
DigiKey Part Number
1N4753A-T50ACT-ND - Cut Tape (CT)
1N4753A-T50ATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N4753A-T50A
Description
DIODE ZENER 36V 1W DO41
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 1 W ±5% Through Hole DO-41
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N4753A-T50A Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 27.4 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
1 W