OSTVO243150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTVO243150 is not available
OSTVO243150
DigiKey Part Number
OSTVO243150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVO243150
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 3.81MM
Detailed Description
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
On Shore Technology Inc.
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
24
Positions Per Level
12
Number of Levels
2
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.862" (21.89mm)