Image for OSTVL14B150 is not available
OSTVL14B150
DigiKey Part Number
OSTVL14B150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL14B150
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 2.50MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) Vertical Through Hole
On Shore Technology Inc.
Current - UL
4 A
Series
Voltage - UL
125 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
14
Positions Per Level
7
Number of Levels
2
Pitch
0.098" (2.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.689" (17.50mm)