EDZ950-16
EDZ950-16
EDZ950/16
DigiKey Part Number
ED1729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ950/16
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM
Detailed Description
16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Positions Per Level
16
Wire Strip Length
6mm
Pitch
0.200" (5.08mm)