EDZ1200/20 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)
EDZ1200/20
DigiKey Part Number
ED1997-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1200/20
Description
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM
Detailed Description
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
20
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Positions Per Level
20
Wire Strip Length
10mm
Pitch
0.200" (5.08mm)