EDSTLZ955/15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 33
Phoenix Contact
In Stock: 116
Assmann WSW Components
Assmann WSW Components
Image for EDSTLZ955/15 is not available
EDSTLZ955/15
DigiKey Part Number
EDSTLZ955/15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ955/15
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 5.08MM
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
15
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
15
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)