EDSTL955/11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol PCD Shenzhen
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 70
Phoenix Contact
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDSTL955/11
DigiKey Part Number
ED1842-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL955/11
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 5MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
11
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
11
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)