EDSTL950/11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Similar
In Stock: 780
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDSTL950/11
DigiKey Part Number
ED1810-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL950/11
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 5MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
11
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
11
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)