XW4M-32D2-V1DS
DigiKey Part Number
39-XW4M-32D2-V1DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW4M-32D2-V1DS
Description
TERM BLOCK HDR 32POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XW4M-32D2-V1DS Models
Category
Current - IEC
8A
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Voltage - IEC
160 V
Series
Current - UL
8 A
Packaging
Tray
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Black
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Positions
32
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
16
Features
Latches
Number of Levels
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Material
Copper Alloy
Header Orientation
Vertical
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.728" (18.50mm)