G7L-2A-P-PV-DC12
G7L-2A-P-PV-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G7L-2A-P-PV DC12
DigiKey Part Number
39-G7L-2A-P-PVDC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-2A-P-PV DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G7L-2A-P-PV DC12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
Release Time
30 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Switching Voltage
280VAC - Max
Approval Agency
UL, VDE
Load - Max Switching
8400VA
Relay Type
Coil Current
192 mA
Coil Resistance
63 Ohms