G5RL-U1A-E-DC24
G5RL-U1A-E-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G5RL-U1A-E DC24
DigiKey Part Number
39-G5RL-U1A-EDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G5RL-U1A-E DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G5RL-U1A-E DC24 Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current)
16 A
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 24VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4000VA, 384W
Coil Resistance
960 Ohms
Coil Current
25 mA