G2R-1A-E-DC24
G2R-1A-E-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-1A-E DC24
DigiKey Part Number
39-G2R-1A-EDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-1A-E DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
G2R-1A-E DC24 Models
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
3.6 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6080VA, 2000W
Coil Resistance
1.1 kOhms
Coil Current
21.8 mA