G2R-14-AC24
G2R-14-AC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-14AC24
DigiKey Part Number
39-G2R-14AC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-14AC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G2R-14AC24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
7.2 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3040VA, 1000W
Coil Resistance
260 Ohms
Coil Current
37.5 mA