EE-SX4009-P10
DigiKey Part Number
OR630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE-SX4009-P10
Description
SENSOR OPTICAL 5MM MODULE W/CONN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor Through-Beam 0.197" (5mm) Module, Connector
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Current - Supply
30 mA
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
10V
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C
Sensing Distance
0.197" (5mm)