A6S-1102-H-R100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
In Stock: 900
TE Connectivity
Excel Cell Electronic Co., Ltd.
E-Switch
E-Switch
CIT Relay and Switch
CIT Relay and Switch
New at DigiKey
Image for A6S-1102-H-R100 is not available
A6S-1102-H-R100
DigiKey Part Number
39-A6S-1102-H-R100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A6S-1102-H-R100
Description
DIP SWITCH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 1 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Category
Actuator Level
Flush, Recessed
Manufacturer
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.146" (3.70mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPST
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
1
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
25mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage Rating
24VDC
Length
0.137" (3.48mm)