XW5G-S35-1.1-1
XW5G-S35-1.1-1
XW5G-S35-1.1-1
DigiKey Part Number
Z10329-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW5G-S35-1.1-1
Description
GROUNDTB SCREW 35MM 1:1 1TIER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Ground, Earth Green, Yellow 2-10 AWG
Category
Voltage - IEC
800V
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - UL
600V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
2-10 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
10-35mm²
Part Status
Active
Color
Green, Yellow
Type
Ground, Earth
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Stripping Length
20mm
Terminal - Width
16.0mm