JRCW450R41Z
DigiKey Part Number
555-JRCW450R41Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JRCW450R41Z
Description
DC DC CONVERTER 32V 450W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 32V 14A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
450 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
94%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
14A