OWPB-5220PA-35-18
DigiKey Part Number
3949-OWPB-5220PA-35-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWPB-5220PA-35-18
Description
BUZZER PIEZO 18V 51.5MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 18 V 50mA 3.5kHz 120dB @ 18V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWPB-5220PA-35-18 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Sound Pressure Level (SPL)
120dB @ 18V, 10cm
Packaging
Bulk
Current - Supply
50mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
18 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
60V (Max)
Size / Dimension
2.028" Dia (51.50mm)
Frequency
3.5kHz
Height - Seated (Max)
0.800" (19.30mm)