TGHPV5R00KE
DigiKey Part Number
TGHPV5R00KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHPV5R00KE
Description
SOT-227 600W 5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±10% 600W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Resistance
5 Ohms
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
M4 Threaded
Power (Watts)
600W