TGHPV15R0KE
DigiKey Part Number
TGHPV15R0KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHPV15R0KE
Description
SOT-227 600W 15 OHM
Detailed Description
15 Ohms ±10% 600W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Resistance
15 Ohms
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
M4 Threaded
Power (Watts)
600W