TGHLV150RJE
DigiKey Part Number
TGHLV150RJE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHLV150RJE
Description
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 200W
Detailed Description
150 Ohms ±5% 200W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
150 Ohms
Size / Dimension
1.496" L x 0.980" W (38.00mm x 24.90mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.483" (12.26mm)
Power (Watts)
200W