TGHGCR1000FE
DigiKey Part Number
TGHGCR1000FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHGCR1000FE
Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 100W
Detailed Description
100 mOhms ±1% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±60ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
100 mOhms
Size / Dimension
1.500" L x 0.980" W (38.10mm x 24.90mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.483" (12.26mm)
Power (Watts)
100W