TGHGCR0100DE
DigiKey Part Number
TGHGCR0100DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHGCR0100DE
Description
100W SOT227 0.0100 OHM 0.5%
Detailed Description
10 mOhms ±0.5% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±60ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
10 mOhms
Size / Dimension
1.500" L x 0.980" W (38.10mm x 24.90mm)
Tolerance
±0.5%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Power (Watts)
100W