L175J10RE
DigiKey Part Number
L175J10RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L175J10RE
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 175W
Detailed Description
10 Ohms ±5% 175W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
175W