HS50M1KJM303
DigiKey Part Number
273-HS50M1KJM303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HS50M1KJM303
Description
50 WATTS AL HOUSED1 KILOOHMS 5%
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Features
Pulse Withstanding
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
1 kOhms
Height - Seated (Max)
0.583" (14.80mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W