HS100E62RF
DigiKey Part Number
273-HS100E62RF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HS100E62RF
Description
RES CHAS MNT 2 OHMS 1% 100W
Customer Reference
Detailed Description
2 Ohms ±1% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.567" L x 1.870" W (65.20mm x 47.50mm)
Resistance
2 Ohms
Height - Seated (Max)
0.949" (24.10mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
M6 Threaded
Power (Watts)
100W