FA-T220-25E
FA-T220-25E
FA-T220-25E
DigiKey Part Number
FA-T220-25E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-T220-25E
Description
HEATSINK TO-218,TO-220,TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-218, TO-220, TO-247 Aluminum 4.0W @ 30°C Board Level, Vertical
Category
Length
1.000" (25.40mm)
Mfr
Width
1.638" (41.60mm)
Series
Fin Height
0.984" (25.00mm)
Packaging
Box
Power Dissipation @ Temperature Rise
4.0W @ 30°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.00°C/W @ 400 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
4.70°C/W