E300K20RE
DigiKey Part Number
E300K20RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E300K20RE
Description
ADJ PWR RES 20 OHM 300W CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms 300 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm) 8.500" (215.90mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Ohmite
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Packaging
Bulk
Length
8.500" (215.90mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
20 Ohms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
300 W