D50K50RE
DigiKey Part Number
D50K50RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50K50RE
Description
ADJ PWR RES 50 OHM 50W CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms 50 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm) 4.000" (101.60mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Ohmite
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Packaging
Bulk
Length
4.000" (101.60mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
50 Ohms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
50 W