D175K250E
DigiKey Part Number
D175K250E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D175K250E
Description
ADJ PWR RES 250 OHM 175W CHAS MT
Detailed Description
250 Ohms 175 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm) 8.500" (215.90mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Diameter
1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length
8.500" (215.90mm)
Resistance
250 Ohms
Power (Watts)
175 W