D175K1K0E
DigiKey Part Number
D175K1K0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D175K1K0E
Description
ADJ PWR RES 1K OHM 175W CHAS MT
Detailed Description
1 kOhms 175 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm) 8.500" (215.90mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Diameter
1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length
8.500" (215.90mm)
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
175 W