D175K100E
DigiKey Part Number
D175K100E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D175K100E
Description
ADJ PWR RES 100 OHM 175W CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 175 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm) 8.500" (215.90mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Ohmite
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Packaging
Bulk
Length
8.500" (215.90mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
100 Ohms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
175 W