C300K20RE
DigiKey Part Number
C300K20RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C300K20RE
Description
RES CHAS MNT 20 OHM 10% 300W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±10% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 400°C
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
20 Ohms
Size / Dimension
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
300W