810F1R0E
810F1R0E
810F1R0E
DigiKey Part Number
810F1R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
810F1R0E
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W
Detailed Description
1 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
810F1R0E Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.750" L x 0.812" W (19.05mm x 20.63mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
10W