14AFR051E
DigiKey Part Number
14AFR051E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
14AFR051E
Description
RES 0.051 OHM 1% 4W AXIAL
Detailed Description
51 mOhms ±1% 4W Through Hole Resistor Axial Current Sense Metal Element
EDA/CAD Models
14AFR051E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.252" Dia x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)