S10L0C-P05MFG0-2200 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | S10L0C-P05MFG0-2200-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | S10L0C-P05MFG0-2200 |
Description | CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shell Finish Chrome over Nickel |
Mfr | Contact Finish - Mating Gold |
Series | Color Silver |
Packaging Bulk | Ingress Protection IP50 - Dust Protected |
Part Status Active | Features Backshell |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 5 | Current Rating (Amps) 7.5A |
Shell Size - Insert 0 | Cable Opening 0.059" ~ 0.087" (1.50mm ~ 2.20mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -40°C ~ 120°C |